Tržište

Električni automobili poskupljuju za 15 odsto

Električni automobili poskupljuju za 15 odsto
Foto: Ilustracija/Arhiva | Električni automobili poskupljuju za 15 odsto

BRISEL, SARAJEVO - Evropska komisija je uvela konačne kompenzacione carine na uvoz električnih automobila iz Kine na period od pet godina.

Završena je antisubvenciona istraga, te je ustanovljeno da lanac vrijednosti električnih automobila u Kini ima koristi od nepravednog subvencionisanja koje prijeti da nanese ekonomsku štetu proizvođačima električnih automobila u Evropskoj uniji.

Kao rezultat toga, carina će stupiti na snagu nakon objavljivanja u "Službenom glasniku".

Kako se navodi na zvaničnoj internet stranici Evropske unije, EU i Kina

nastavljaju raditi na pronalasku alternativnih rješenja koja bi efikasno riješila probleme ustanovljene istragom.

Podsjećamo, istragu je najavila 13. septembra Ursula fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije, a odluka je zasnovana na dokazima o nedavnom brzom porastu izvoza električnih vozila niske cijene iz Kine u EU.

Sa druge strane, iz Ministarstva trgovine Kine su saopštili da je Kina podnijela tužbu Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO), te ne priznaje, kako su naveli, zaključak "protekcionističke" istrage EU.

Provjerili smo kako će ovo uticati na tržište električnim automobilima u Bosni i Hercegovini.

Miro Sesar, predsjednik Udruženja za elektromobilnost pri Privrednoj komori FBiH, rekao je da je odluka o suspenziji carine usvojena krajem marta ili početkom aprila prošle godine.

"Tržište električnih automobila na prostoru BiH prije suspenzije carine nije ni postojalo. To je osnova da bi uopšte postojalo tržište. To su većinom vozila koja nemaju preferencijalni status i koja pored plaćanja indirektnih poreza podrazumijevaju carinu. U prva tri mjeseca prošle godine dok su bile carine uvezeno je jedno ili nijedno vozilo na mjesečnoj razini, a nakon usvajanja suspenzije carine odmah su uvezeni automobili u dvocifrenim brojevima", rekao je Sesar.

Dodao je da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH za ovu godinu usvojilo samu suspenziju carine i uvoz je sličan kao i prošle godine, samo što je ravnomjerno po mjesecima.

"Većina evropskih proizvođača, s obzirom na to da nabavljaju komponente iz Kine, nemaju preferencijalni status i podrazumijeva se carina. Ne bih da pravim razliku između kineskih i evropskih proizvođača jer većina evropskih proizvođača takođe plaća carinu. To znači da će vozila i evropskih i kineskih proizvođača poskupjeti za dodatnih 15 odsto. Mi smo tražili da se suspenzija carine produži i za narednu godinu. Takođe, veoma bitne su i subvencije za kupovinu električnih automobila od strane Vlade FBiH", naglasio je Sesar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije