BERLIN - Oko 240 sezonskih radnika iz Rumunije, angažovanih na poljoprivrednom gazdinstvu nedaleko od Bona koje je nedavno bankrotiralo, stupilo je u protest zbog neisplaćene zarade.
Razgovor sa rumunskim konzulom u Bonu primirio je na kratko ove ljude, dobili su nešto hrane, malo novca i obećanje da će njihova država Rumunija pomoći da se riješi problem, prenosi Dojče vele.
Iza ovih rumunskih nadničara su burni i neizvjesni dani: propast gazdinstva na kojem su radili u sred sezone, nesigurnost, neizvjesnost i strah, a potom protest u kome su ih podržali anarhisti iz Bona i još neke ljevičarske organizacije i desetine novinara koji se raspituju za njihovu tragičnu priču.
Rumunski sezonci trebalo je da rade ukupno tri mjeseca, od početka marta do početka juna, ali gazdinstvo je bankrotiralo, posao obustavljen, pa radnicima nije isplaćena zarada koju su ostvarili.
Ova grupa rumunskih nadničara neuslovno je smještena u kontejnere pored postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, a Anča (39), jedna od radnica kaže da ni hrana nije bila dobra: "Pirinač je uvijek bio polusmrznut, salama za doručak često pokvarena, a svako je dobijao samo po jednu takvu porciju dnevno".
Ona je kod kuće u Rumuniji ostavila četvoro djece i nadala se da će uspjeti da uštedi od rada u Njemačkoj, ali ove godine, po svemu sudeći, ništa od toga.
Teško je pouzdano utvrditi koliko vlasnik gazdinstva duguje ovim radnicima iz Rumunije.
Slučaj je preuzeo stečajni upravnik koji odbija da razgovara sa predstavnicima medijima, a kontejnersko naselje u kojem su smješteni sezonci iz Rumunije ograđeno je i čuva ga privatno obezbedenje.
Harald Šaum iz Industrijskog sindikata koji pokriva oblast poljoprivrede kaže da ova farma "nije usamljen primjer".
"Često se susrećemo sa različitim metodama kako da se izigra zakonski propisana minimalna cena rada", kaže ovaj sindikalac.
Trenutna minimalna satnica u Njemačkoj iznosi 9,35 evra bruto, ali je ne poštuju svi poslodavci, navodi Dojče vele.
Harald Šaum predočava da gazdinstva plaćaju radnike "po učinku", ali im onda preko svake mjere naplaćuju troškove smještaja i ishrane.
"Jezička barijera se nažalost nerijetko zloupotrebljava kako bi se postupilo drugačije nego što je radnicima obećano", kaže Šaum i upozorava da ovo nije ništa novo za sezonske radnike u Njemačkoj, ali je ove godine, ovaj slučaj dospio u fokus zbog pandemije korona virusa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.