Privreda

Strani investitori prepoznali potencijale Srpske

Strani investitori prepoznali potencijale Srpske
Foto: Ustupljena fotografija | Strani investitori prepoznali potencijale Srpske

BANJALUKA - Učešće predstavnika 25 zemalja na konferenciji "Invest Srpska" na Jahorini govori o zainteresovanosti stranih investitora za ulaganja u Republiku Srpsku, te dokazuje da su prepoznati mogućnosti i potencijali koji nudi Srpska, rečeno je Srni u Ministarstvu privrede i preduzetništva Srpske.

Iz ovog ministarstva naglasili su da će prisustvo stranih investitora doprinijeti i konkretnom povezivanju sa domaćim privrednicima, kao i stvaranju prvih koraka i pretpostavki za realizaciju ulaganja, jer konferencija, osim domaćih i stranih investitora, okuplja najvažnije predstavnike Vlade, predstavnike jedinica lokalne samouprave i poslovne zajednice Republike Srpske.

Iz Ministarstva privrede i preduzetništva podsjetili su da je, prema rangiranju "Fajnenšl tajmsa", Republika Srpska izabrana kao jedna od 10 malih regija budućnosti za strategiju stranih ulaganja u 2023. godini.

"Pojedine jedinice lokalne samouprave u Republici Srpskoj su, takođe, prepoznate kao veoma konkurentna mjesta za ulaganje /poput Gradiške, Laktaša i Trebinja/. Potencijal se posebno ogleda u odličnoj geografskoj pozicioniranosti, troškovima poslovanja i pristupu tržištu", naveli su u Ministarstvu privrede.

Iz ovog ministarstva naglasili su da je u ovom trenutku bitna promocija potencijala za ulaganje, prije svega, s ciljem privlačenja investitora koji doprinose efikasnosti poslovanja /uvođenju novih tehnologija, kvalitetnijim radnim mjestima, uvezivanjem u međunarodne lance vrijednosti/ s obzirom na činjenicu da se na globalnom nivou dešavaju određene promjene koje mogu imati pozitivne efekte za tržišta kao što je naše.

"To se ogleda u trendovima koji su se desili zbog slabosti ulaganja u udaljena tržišta, a koji su bili vidljivi tokom epidemije virusa korona, te su investitori počeli tražiti lokacije za svoje investicije bliže matičnim kompanijama. U posljednje vrijeme svjedoci smo i da pojedine zemlje EU imaju probleme u oblasti prerađivačke industrije iz više razloga, a neki od njih su dostupnost i cijena radne snage, te takođe svoje industrije izmještaju na druge konkurentnije lokacije koje im mogu pružiti manje troškove poslovanja", istakli su u Ministarstvu privrede i preduzetništva.

Prednosti Republike Srpske, naglasili su u Ministarstvu, nalaze se i u zakonskoj regulativi koja se tiče stranih ulaganja koja obezbjeđuje da strani investitor ima ista prava i obaveze kao i domaći investitori, poreska politika jedna od najstimulativnijih u regionu /porez na dobit je 10 odsto, porez na dohodak osam odsto, PDV 17 odsto/, te drugi troškovi poslovanja koji su konkurentni.

Takođe, investitori koji ulažu u Republiku Srpsku imaju pristup rastućim tržištima od preko 600 miliona stanovnika na principu slobodne trgovine.

"Republika Srpska je uvela i posebne posticajne mjere za one investitore koji imaju značajnija ulaganja (vodeći računa i o ravnomjernom regionalnom razvoju) i doprinose unosu novih tehnologija, zapošljavanja većeg broja radnika, te koji osiguravaju plate veće od prosjeka u Srpskoj", naglašavaju u Ministarstvu privrede i preduzetništva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije