Anketa pouzdanja potrošača sprovodi se na mjesečnom nivou i ispituje mišljenja potrošača vezano za trenutno stanje ekonomskih pojava s kojima se svakodnevno susreću kao i očekivanja vezana za buduća ekonomska kretanja u njihovom domaćinstvu i Hrvatskoj.
Na mjesečnom nivou, kompozitni indeksi očekivanja i pouzdanja zabilježili su u oktobru više vrijednosti u odnosu na septembar, a u suprotnom smjeru kretao se indeks raspoloženja potrošača. Na godišnjem nivou, indeksi pouzdanja i očekivanja bilježe rast 21. mjesec zaredom, dok je kompozitni indeks raspoloženja bilježio poboljšanje na godišnjem nivou od juna 2023. koje je prekinuto s podacima za oktobar.
Indeks pouzdanja potrošača (IPP) u oktobru se poboljšao na i dalje negativnih 13,9 bodova (+1,3 bodova u odnosu na septembar). Od područja koje pokriva ovaj indeks, mjesečno pogoršanje zabilježeno je kod pitanja kako se tokom posljednjih 12 mjeseci promijenila finansijska situacija u domaćinstvu dok je kod preostala tri pitanja koja obuhvataju ovaj indeks, odnosno kod pitanja glede očekivanja o promjeni ispitanikove kupovine trajnih dobara u sljedećih 12 mjeseci u odnosu na proteklih 12 mjeseci, kod pitanja kako će se tokom sljedećih 12 mjeseci promijeniti finansijska situacija u domaćinstvu, te kod pitanja kako će se tokom sljedećih 12 mjeseci promijeniti ukupna ekonomska situacija u Hrvatskoj, zabilježena pozitivna promjena.
Pitanje o promjeni finansijske situacije u domaćinstvu i ekonomske situacije u Hrvatskoj u sljedećih 12 mjeseci povoljno se odrazilo i na Indeks očekivanja potrošača (IOP) koji je u oktobru bio na nivou od -11,6 bodova (+1,3 boda na mjesečnom nivou).
Naposljetku, Indeks raspoloženja potrošača (IRP) spustio se s -27,6 bodova u septembru na -28,4 bodova u oktobru. Nepovoljno na ovaj indeks djelovalo je pitanje kako se tokom proteklih 12 mjeseci promijenila finansijska situacija u domaćinstvu te pitanje vezano za isplativost investiranja u trajna dobra za domaćinstvo u Hrvatskoj u okruženju trenutne ekonomske situacije. U pozitivnom smjeru djelovalo je pitanje kako se promijenila ukupna ekonomska situacija u Hrvatskoj u proteklih 12 mjeseci.
Na godišnjem nivou kod gotovo svih pitanja je primjetan relativno snažan rast, izuzev pitanja glede očekivanja o promjeni ispitanikove kupovine trajnih dobara u sljedećih 12 mjeseci u odnosu na proteklih 12 mjeseci. Iako je na tromjesečnom nivou zabilježeno pogoršanje posmatranih kompozitnih indeksa, isti se i dalje nalaze iznad dugoročnog prosjeka. U skladu s trenutno povoljnim privrednim okruženjem, očekuje se da će se i do kraja godine potrošački optimizam zadržavati na visokim nivoima, prenosi "SeeBiz".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.