Privreda

Prerađivačka industrija u Srpskoj u krizi

Prerađivačka industrija u Srpskoj u krizi
Foto: Ustupljena fotografija | Prerađivačka industrija u Srpskoj u krizi

BANJALUKA - Dosadašnji podsticaj za povećanje plata radnika u Srpskoj imao je izuzetno pozitivne efekte na cjelokupnu privredu u pogledu konstantnog rasta plata i broja zaposlenih, a što bi trebalo imati efekat na smanjenje odliva radne snage, zaključak je današnjeg sastanka Vojina Mitrovića, ministra privrede i preduzetništva Republike Srpske i predstavnika poslovne zajednice u Srpskoj.

Na sastanku sa Mitrovićem bili su Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske i Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske.

Tema sastanka je bila analiza poslovnog ambijenta RS, sa dosad postignutim efektima mjera Ministarstva privrede i preduzetništva, prije svega sa fokusom na podsticaj za povećanje plata radnika, te su usaglašeni određeni zaključci koji će se reflektovati na buduće aktivnosti.

Dodaju da je ukupan iznos dodijeljenih podsticaja za povećanje plata radnika od primjene Zakona o podsticajima u privredi Republike Srpske (2020 – polovina 2024. godine) iznosio 85.693.351,97 KM.

"Konkretno za obračunski period januar-jun 2024. godine povećanje prosječne plate u odnosu na početni iznos plate iznosio je 15,03 odsto ili u apsolutnom iznosu 79,18 miliona KM, a odobreni iznos podsticaja je 12.911.173,04 KM za 38.632 radnika odnosno prosječno u iznosu 334,21 KM po radniku", navode iz resornog ministarstva.

Imajući u vidu analazu i efekte, dodaju, a u pogledu granske strukture, odnosno određenih privrednih oblasti, potrebno je i svrsishodno u narednom periodu usmjeriti sredstva na privredne grane koje imaju otežane uslove poslovanja, tačnije potrebno je razlikovati privredne grane koje ostvaruju viši odnosno ekstra profit od onih koje su nisko-akumulativne.

Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske, za "Nezavisne" ističe da su razgovarali o stanju o privredi Republike Srpske, prvenstveno u oblasti prerađivačke industrije, te su ministra informisali o rezultatima privrede za prvih devet mjeseci.

"Konstatovali smo da je određeni pad obima proizvodnje u prerađivačkoj industriji, pad broja zaposlenih, smanjenje izvoza te povećanje uvoza, kao i povećanje spoljnotrgovinskog deficita, kao i smanjenje obima i pokrivenost uvoza izvozom. Znači, svih parametara koji pokazuju da je privreda Republike Srpske, koja je izvozno orjentisana, u dosta teškoj situaciji, ne samo što naša privreda nije dobra, već su to efekti koji su se prelili iz zemalja Evropske unije na našu privredu, a s obzirom na to da je smanjen broj narudžbi. Htjeli samo da razmijenimo te informacije i da vidimo šta i kako dalje u narednoj godini i šta može uraditi Ministarstvo privrede i preduzetništva", rekao je Ćorić.

Kako kaže, tražili su da podrška koja je bila u vidu povećanja plate, i dalje ostane, te da se na taj način pomogne privredi da održi kontinuitet povećanja plata, a isto tako, da sredstva koja su potrebna za nabavku nove opreme, prvenstveno savremene, budu u daleko većem iznosu nego što je to bilo do sada, a kako bi, s druge strane, povećali konkurentnost privrede.

"Reakcije su bile pozitivne, ministar je i te kako upoznat sa stanjem privrede Republike Srpske, i išlo se ka tome da imamo zajedničke zaključke. Vidjećemo kako će ići realizacija, jer se sada radi program ekonomskih reformi, iz koje će proisteći budžet Republike Srpske i nadamo se da će ovo o čemu smo pričali naći svoje mjesto u budžetu, i to u većim iznosima nego što je bilo do sada", rekao je Ćorić.

I Škrebić kaže da su razgovarali o tome kako da prerađivačka industrija i privreda dobiju malo bolju podršku, a s obzirom na to da očekuju još veće probleme i krizu tokom naredne godine.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije