BANJALUKA - U Republici Srpskoj ne postoje nikakvi uslovi niti finansijski pokazatelji da bi trebalo povećati najnižu platu, stav je Unije poslodavaca Republike Srpske.
Potpredsjednik Unije Dejan Mijić izjavio je Srni da je u ovom trenutku preče da se izjednači način obračuna minimalne plate u realnom i javnom sektoru.
"U realnom sektoru imate situaciju da se obračun vrši na način da imate minimalnu platu 900 KM, plus minuli rad, regres, topli obrok, prevoz i onda to izgleda drugačije nego što je u javnom sektoru", naveo je Mijić.
On je dodao da bi trebalo definisati i minimalni, odnosno maksimalni iznos regresa koji bi bio neoporeziv.
"Imate situaciju da preduzeća koja isplaćuju regres, ustvari isplaćuju trinaestu platu koja je u potpunosti oporeziva", istakao je Mijić.
On je dodao da bi nakon tih početnih preduslova bili stvoreni uslovi da se razgraniči ono što je najveća primjedba radnika - da su se plate visoke stručne spreme izjednačile sa nekvalifikovanim radnim mjestima.
"Minimalac treba ostati ovakav kakav jeste, a onda napraviti neki raspon i definisati radno mjesto koje zahtijeva visoku stručnu spremu da bude bolje plaćeno od ovoga", istakao je Mijić.
On je zaključio da Srpska ima jedan od najvećih minimalaca u regionu i ponovio da ne postoje uslovi za njegovo povećanje.
U Banjaluci će sutra biti održana sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske na kojoj će biti nastavljen razgovor o najnižoj plati u Srpskoj za narednu godinu, a koja trenutno iznosi 900 KM.
Predjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić izjavila je da je stav Sindikata da bi najniža plata u Srpskoj za iduću godinu trebala da iznosi 1.050 KM.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.