Privreda

Može li sporazum o žitu da oživi?

Može li sporazum o žitu da oživi?
Foto: Pixabay | Može li sporazum o žitu da oživi?

MOSKVA - Sve oči svijeta uprte su u sastanak Redžepa Tajipa Erdogana, turskog predsjednika, i Vladimira Putina, ruskog predsjednika, koji bi iduće sedmice trebalo da bude održan u Rusiji.

Najvažnija tema njihovog sastanka, kako se očekuje, biće razgovor o oživljavanju crnomorskog sporazuma o žitu.

Turski medijski servis Haberturk, pozivajući se na neimenovane izvore, saopštio je u utorak da bi njih dvojica trebalo da se sastanu u Sočiju u ponedjeljak, 4. septembra.

Međutim, Bloomberg je prenio saznanja dvojice turskih zvaničnika da bi Erdogan mogao da ode u Rusiju 8. septembra, prije nego što otputuje u Indiju da prisustvuje samitu Grupe 20 u Nju Delhiju. Iz turskog Predsjedništva nema zvaničnih informacija.

Erdogan želi da se ponovo pokrene sporazum, koji je Ukrajini omogućavao izvoz žitarica preko Crnog mora, a iz kojeg se Rusija povukla prošlog mjeseca, rekavši da se ne poštuju obećanja garanata i da je ruski izvoz određene robe blokiran.

Globalne cijene pšenice su nestabilne od kada je Moskva napustila sporazum.

"Erdogan radi na tome da osigura da se svijet ne suoči sa krizom hrane", rekao je u Omer Čelik, portparol turske vladajuće partije.

Kako je Čelik naveo, Erdogan će uskoro da posjeti Soči, a ocjenjuje se da će biti novih pomaka u vezi s tim pitanjem i da je moguće ući u novu fazu.

Putin i Erdogan održali su opsežne kontakte nakon početka rata u Ukrajini prošle godine. Njih dvojica su najmanje 10 puta razgovarali telefonom ove godine, navodi se na sajtu Kremlja.

"Vjerujemo da je važno izbjeći preduzimanje bilo kakvih radnji tokom ovog procesa koje bi pogoršale tenzije i narušile mir u Crnom moru", rekao je Erdogan na samitu Krimske platforme u Kijevu prošle nedjelje.

Dmitrij Peskov, portparol Kremlja, rekao je ranije samo da će sastanak "uskoro biti održan", ali nije precizirao kada bi to moglo biti.

U njihovom posljednjem telefonskom razgovoru, 2. avgusta, Putin je rekao Erdoganu kako je Moskva spremna da se vrati u sporazum pod uslovom da Zapad ispuni obaveze koje je preuzeo u vezi sa ruskim izvozom žita.

Ovaj sporazum prvi put je potpisan u julu 2022, uz posredstvo Turske i UN, i dozvoljavao je izvoz žitarica iz ukrajinskih crnomorskih luka.

U saopštenju nakon razgovora Putina i Erdogana početkom avgusta, iz Kremlja su saopštili da je, "s obzirom na nemogućnost da se ispune tačke iz sporazuma, dalje njegovo produženje izgubilo svaki značaj".

Ruske žitarice i đubriva nisu direktno sankcionisani od strane zapadnih zemalja, ali iz Moskve kažu da ostale nametnute sankcije čine nemogućim logistiku, plaćanja i osiguranje koje je potrebno za izvršavanje ovih pošiljki.

Bloomberg je izvijestio prije desetak dana da je cijena žita zbog izlaska Moskve iz sporazuma, na američkoj berzi otišla na 6,31 dolar po bušelu. Turski predsjednik je, dijelom i zbog poskupljenja žita, prošle nedjelje poslao Hakana Fidana, ministra inostranih poslova, u Kijev, kako bi se vidjelo šta može da se uradi da dođe do produžetka sporazuma.

Ukrajina trenutno zavisi od kopnenih puteva i plitke riječne luke, koja ozbiljno ograničava njen obim izvoza žitarica. Poslala je dva broda novom rutom iz luke u Odesi koji su stigli do Istanbula nakon što su prošli obale članica NATOa Rumunije i Bugarske.

Međutim, turski zvaničnici tvrde da je to previše opasno, a Moskva upozorava da, ako utvrdi da je neophodno, može smatrati sve brodove u Crnom moru kao legitimne vojne mete.

Na konferenciji nakon sastanka Fidana sa njegovim ukrajinskim kolegom Dmitrijem Kulebom, Fidan je rekao da je "obnavljanje sporazuma o žitu prioritet za Ankaru", i da "Rusija mora biti uključena u jednačinu za funkcionisanje sporazuma".

"Oživljavanje ove inicijative je prioritet za Tursku. Nadam se da ćemo postići uspješan rezultat", rekao je on.

O alternativama je govorio i Kuleba, ali je i on sam priznao da je povratak sporazumu ipak optimalno rješenje, piše Euronews.

Kako je Kuleba kazao, stav Kijeva je da se "može donekle obavljati izvoz žitarica kopnenim putem, ali se mora okončati blokada Crnog mora".

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije