Dok hrvatska privreda brzo napreduje, životni standard građana ne prati taj trend. Iako su ove godine plate dostigle istorijski rast, troškovi života i dalje su veoma visoki.
Zagrebu strani mediji često tepaju da je mali Beč, ali po standardu građana, Hrvati su daleko od Beča. Podaci o tome koliko novca na kraju mjeseca ostane prosječnom Hrvatu u odnosu na Austrijanca, koje donosi Dnevnik Nove TV, prilično su šokantni.
Prosječna plata u Zagrebu iznosi 1525 evra, dok u Beču iznosi 2849 evra. Razlika od 1324 evra je otprilike jedna prosječna plata u Hrvatskoj, navodi Dnevnik.hr.
Cijene hrane
„Uz to, u Austriji je još jedan veliki plus što se, pored redovnih mjesečnih plata, isplaćuju i 13. i 14. plata svake godine,” rekla je Iva Govorčinović, Hrvatica koja živi u Austriji.
U analizi troškova, Dnevnik Nove TV započeo je od stanarine. Najam prosječnog dvosobnog stana u Zagrebu je 900 evra, a u Beču 1300 evra. Bečliji mjesečno ostane 1200 evra, dok Zagrepčaninu ostaje 465.
„Nije isti rang, ali iz godine u godinu je sve bolje,” rekao je Dejan iz Zagreba.
„Radim za minimalac i ne ostane mi 400 evra,” dodaje Jadranka iz Zagreba.
„Završila sam fakultet, radim u struci, ali se ne osjećam kao da sam postigla nešto u tom smislu, kao da se to isplatilo,” rekla je Ana iz Zagreba.
Uporedbom kataloga iste trgovine stiče se uvid u isplativost kupovine u Austriji ili u Hrvatskoj.
Kilogram cijelog pileta u Hrvatskoj je 3,18 evra, dok je kod njih 3,5 evra. Miješano mljeveno meso je oko 50 centi jeftinije u Hrvatskoj, ali je ista kafa jeftinija za 3,5 evra za isto pakovanje u Austriji.
„Mlijeko i mliječni proizvodi su skuplji u Hrvatskoj, ali meso i mesne prerađevine su jeftinije nego u Austriji,” objašnjava Govorčinović.
Na neprehrambenim proizvodima razlike su još veće.
Isti dezodorans u Hrvatskoj je jeftiniji za 1,5 evro, ali tablete za suđe i veliki paket pelena su u Austriji i dvostruko jeftiniji.
Gorivo je u Austriji skuplje za 10 centi po litru dizela, dok je cijena evrosupera na istom nivou. Cijena kino-ulaznica za isti film u istoj kino-lancu skuplja je 65%, a skuplji je i obrok u restoranu.
„Restorani su skuplji, neke namirnice su skuplje, ali imaš veću platu. U Hrvatskoj imaš manju platu, a svakako ti je sve skuplje,” dodaje Govorčinović.
Statistika Evrostata pokazuje da se prošle godine 66% Hrvata izjasnilo da ima teškoće s podmirenjem svojih mjesečnih obaveza, dok je u Austriji taj procenat 35%.
Prema neprofitnoj organizaciji Cost of living, za pristojan život sa stanarinom u Beču je potrebno 4756 evra mjesečno, dok je u Zagrebu potrebno skoro 3000 evra.
Kad se zbroje dvije plate, austrijskoj porodici na kraju mjeseca ostaje 942 evra, a hrvatskoj niti 100, prenosi Dnevnik.hr.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.