Agrar

Vrućine spržile jabuku u Srpskoj, jedna voćka iznenadila

Vrućine spržile jabuku u Srpskoj, jedna voćka iznenadila
Foto: Unsplash | Vrućine spržile jabuku u Srpskoj, jedna voćka iznenadila

BANJALUKA - Rekordne prinose ove godine u Republici Srpskoj imali su proizvođači breskve, kruške, trešnje i šljive, dok su vremenski uslovi uticali na jako loše prinose jabuke, rekao je predsjednik republičkog Udruženja voćara Dragoja Dojčinović.

Dojčinović je naglasio da je jabuka najzastupljenija kultura u Republici Srpskoj, sa godišnjim prinosima od oko 30.000 tona, a da će ove godine prinosi biti oko 25.000 tona.

"Problem je što će zbog slabijeg kvaliteta 60 odsto jabuke biti plasirano u industrijsku proizvodnju. Godina je jako dobro počela i očekivali smo da ćemo nadoknaditi gubitke iz prethodnih godina, ali izuzetno visoka temperatura vazduha, a nakon toga kiše, oštetile su plodove", rekao je Dojčinović.

On je napomenuo da je u najtoplijim mjesecima temperatura u voćnjacima na otvorenom dostizala 50 stepeni, što je spržilo jabuke.

Za razliku od jabuke, kruška je ove godine imala prinos iznad očekivanja.

"Kruška nas je iznenadila. Ova kultura voli visoku temperaturu vazduha u proljeće, tako da je dobro rodila, dostigla dobar kvalitet i sve se uspjelo plasirati na tržište. Najveći dio ubrane kruške izvozimo za Sloveniju, a proizvođači su zadovoljni i otkupnom cijenom", istakao je Dojčinović.

Dojčinović navodi da su zadovoljni i proizvođači trešnje i breskve, čija je berba završena prije suše.

"Kvalitet je odličan, a dobra je i otkupna cijena. Jedini problem je što imamo jako malo proizvođača ovog voća", rekao je Dojčinović.

Kada je riječ o šljivi, kao kulturi koja je posebno vezana za Semberiju i Majevicu, ove godine je rod takođe dobar, kao i kvalitet.

"U Potkozarju je prinos nešto slabiji, ali ovaj kraj najviše proizvodi industrijsku šljivu. Semberija i Majevica već imaju poznate kupce, rade za Holandiju i Njemačku i sve se izveze. Proizvođači su zadovoljni. Kod ove kulture izvoz je neophodan, jer ne bi na domaće tržište mogli plasirati tako velike količine šljive", pojasnio je Dojčinović.

On je dodao da svi koji žele da se bave voćarstvom u Republici Srpskoj mogu računati na pomoć Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Posljednjih godina Ministarstvo obezbjeđuje 100.000 sadnica voćarima koji žele da obnove voćnjake i zasade nove voćke, dok obezbjeđuju i ogromna sredstva za protivgradne mreže, kao i za sisteme za navodnjavanje, prenosi Srna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije