Agrar

Šta sijati i saditi u natprosječno toplom i suvom septembru

Šta sijati i saditi u natprosječno toplom i suvom septembru
Foto: Pixabay | Šta sijati i saditi u natprosječno toplom i suvom septembru

Svima je već jasno da je pred nama natprosječno topao septembar, a u mnogim dijelovima će nedostajati i uobičajenih oborina. To znači da uobičajeni kalendari sjetve - ne vrijede. Trebamo se prilagoditi trenutnim uslovima kako biljke ne bismo izlagali stresu.

Inače se u ovom mjesecu siju mrkva, peršin, salata, matovilac, špinat, blitva te se sadi češnjak, crveni i luk srebrenac, kozjak, ljutika radič, endivija, artičoka i poriluk.

Ali, zemlja je suva, dnevne temperature ponegdje idu i do 35°C, a ovakvo ljetno vrijeme bi moglo potrajati do treće dekade mjeseca.

Bolje pričekati kraj mjeseca?

Mrkvu i peršun možete sijati u ovom mjesecu, ali s obzirom na vrijeme, preporuča se da to obavite u sjenovitijem dijelu vrta ili koristite mreže za zasjenu kako bi smanjili stres uzrokovan vrućinom.

Sa zelenim povrćem koje preferira hladnije uslove, kao što su špinat i blitva, pričekajte kraj mjeseca, kada temperature počnu padati jer bi inače brzo mogli otići u sjeme. Ako ne možete čekati, također ih posijte u sjenovitiji dio vrta ili ih prekrijte mrežom.

I češnjak i luk se mogu saditi ovoga mjeseca, no bolje je pričekati pad temperature jer ove biljke bolje uspijevaju u hladnijim vremenskim uslovima.

Sa sadnjom poriluka svakako pričekajte jer su njegove biljčice u toj fazi vrlo krhke i osjetljive.

Na šta dodatno paziti?

Ono na što treba paziti je redovno i obilno zalijevanje, posebno ujutro i naveče, kada su temperature niže.

Da bi očuvali vlagu u tlu, koristite malčiranje koje će najbolje odgovarati salati i matovilcu.

Umjesto direktne sjetve u vrtu, razmislite o sjetvi u posudama koje možete držati u djelimičnoj sjeni i lako ih zalijevati. Kad temperature padnu, presadite sadnice u vrt.

Prije sjetve ili sadnje, prozračite tlo laganim prekopavanjem kako bi voda kojom zalijevate i koja će pasti, bolje prodrla u dublje slojeve i korijenje moglo lakše doći do vlage.

Dodajte kompost, stajnjak ili peletirano gnojivo koje će poboljšati strukturu tla, povećati zadržavanje vlage i pružiti biljci polagano oslobađanje hranjivih supstanci.

Zemlju nemojte previše usitnjavati jer će je kiša utući te će se stvoriti pokorica.

(Agroklub.rs)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije