GLAMOČ - Pet medalja za kvalitet meda i drugih pčelinjih proizvoda koje je ove godine dobio na Međunarodnom sajmu meda u Tuzli dokaz su uspjeha Nemanje Petkovića, mladog pčelara, a po struci inženjera šumarstva iz Glamoča.
U ovom kraju, poznatom po proizvodnji krompira i zdravoj prirodnoj sredini, on je prije petnaest godina prepoznao mogućnost i perspektivu proizvodnje meda.
Nakon prvih nekoliko košnica, koje su za Nemanju predstavljale eksperiment, shvatio je da postoje svi uslovi za pčelarenje.
Svake godine broj pčelinjih društava i košnica je povećavao. Sada ih ima stotinu.
Uporedo sa ovim poslom, on obogaćuje znanje na predavanjima i savjetovanjima, posjetama pčelarima u regionu i razmjenom iskustava sa starijima u ovom poslu. Konstantno izučava apiterapiju, odnosno uticaj udisanja vazduha iz pčelinjih košnica na zdravlje ljudi.
"Imam 30 vrsta pčelinjih proizvoda. Osim meda od bagrema, livade, vrijeske, to su propolis, sirupi, medena kopriva, perga i med, krem medovine, propolis kreme, mineralne bombe, mast od lavande, matičnjak, krema od smilja, vino od meda... Sve što priroda nudi, nastojim da iskoristim, a ne da propada", kaže Nemanja Petković.
Sa roditeljima se pet godina nakon rata iz Dervente, gdje su bili u izbjeglištvu, vratio na porodično imanje.
Osnovnu školu završio je u Derventi, srednju u Glamoču, a Šumarski fakultet u Banjaluci.
U prirodi svoga kraja, u šumama i na livadama, jedinstvenim u ovom dijelu Evrope, prepoznao je svoju budućnost.
Osim glamočkog kraja, Nemanja svoj pčelinjak više puta godišnje preseljava u druge sredine, zavisno od pčelinje paše i klimatskih uslova.
"Ova godina bila je teška, nezahvalna za pčelare. U sve ovo mnogo sam uložio. Zato sam prinuđen da pčelarim na točkovima. U sezonama kada u Glamočkom polju ponestane paše, kada trava i cvijet izgore na viskoj temperaturi ili ih kiša sapere, prinuđen sam potražiti plodonosnija mjesta", objašnjava Nemanja Petković suštinu svoje djelatnosti, kojoj se u potpunosti posvetio.
Pohvalio nam se da je na kursu fitoterapije postigao najbolje rezultate na temu "Zdravo grlo - sirup protiv kašlja". Sastav čine jelove i borove iglice, med, bršljan i jagorčevina.
Sada je proizvodnja meda za njega najvažniji posao, solidan izvor prihoda, ali i razlog za ostanak u Glamoču, u Federaciji BiH, gdje privreda nije razvijena, a posljedice rata vidljive. Najviše meda prodaje na "kućnom pragu" ili poštom. Cijena od 25 KM po kilogramu, kaže Nemanja, solidna je i nije se znatnije mijenjala u odnosu na prethodnih nekoliko godina.
Liječenje pomoću pčelinjih uboda
Nemanja Petković, diplomirani inženjer šumarstva, zaposlen u Šumariji "Glamoč", spravlja kreme i meleme na bazi ljekovitog bilja i pčelinjih proizvoda.
"Radim i naučnu studiju o mogućnostima liječenja proširenih vena pomoću pčelinjih uboda. Eksperimente obavljam na vlastitoj koži, na sebi. Smatram da sam u tome uspješan, jer sam vene na jednoj nozi sasvim izliječio pomoću 205 uboda. Naučni rad o tome uskoro će biti objavljen u Beogradu", kazao nam je Petković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.