Agrar

Nedostatak padavina utiče na ozime kulture: Pšenica vapi za kišom

Nedostatak padavina utiče na ozime kulture: Pšenica vapi za kišom
Foto: Pixabay | Nedostatak padavina utiče na ozime culture: Pšenica vapi za kišom

BIJELJINA - Zbog manjka padavina zasijane ozime kulture kao što su pšenica i ječam su počele nicati rijetko i neujednačeno, te im je prijeko potrebna vlaga kako bi se oporavile, žale se poljoprivrednici iz Srpske.

Prema njihovim riječima, unazad mjesec dana nije bilo kiše te sada razmišljaju šta da rade ako se tako nastavi.

Savo Bakajlić, predsjednik Regionalnog udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice, za "Nezavisne novine" kaže da je jesenja sjetva pri kraju, te da je Semberija 90 odsto zasijana.

"Došlo je do problema za one kulture koje su prije posijane, a to se odnosi na pšenicu, koja je u Semberiji zasijana na oko 20.000 hektara,  jer unazad mjesec dana nije bilo vlage. Imali smo lakšu obradu zato jer je u jednom trenutku bilo dovoljno vlage u zemlji te smo uspjeli sa oranjem ili tanjiranjem da posijemo. Međutim, otkako smo posijali, već mjesec i više nije pala ni kap kiše", ističe Bakajlić.

Kako kaže, ujutru bude rose, malo i magle, ali vidljivo je da je pšenica blijede boje, te će zbog nedostatka vlage vjerovatno biti malo rjeđa.

"I ostale kulture, kao što je ječam, koji je prvi posijan u ljusci, izašao je iz zemlje i rijetko je nikao, te i on čeka vlagu. U suštini, nije dobra situacija kao što smo mislili da će biti. Bilo je lijepo raditi zemlju, koja je izgorjela usred suše, nakon čega je dobila malo vlage, te se nismo previše napatili. Vidim da su sve parcele odrađene agrotehnikom, ali nam u suštini fali vlage, no u narednih desetak dana ne javljaju padavine, što će se vjerovatno odraziti na nicanje ozimih usjeva", dodaje on.

I Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS,  kaže da je evidentan nedostatak vlage u zemljištu koji ometa pravilno agrotehniku.

"S druge strane, neujednačeno je nicanje usjeva pšenice i ječma. Isto tako, u narednom periodu, kako meteorolozi najavljuju, neće biti nekih ozbiljnijih padavina ili čak nikakvih, tako da je sigurno da nije pogodan momenat za optimalnu sjetvu. Nadamo se da će se, barem u regionima gdje zemljište ima određenu količinu vlage, moći odraditi priprema zemljišta za sjetvu. Sa sjetvom se može sačekati još izvjesno vrijeme, do pred samu kišu, tako da se pripremi zemljište za pravilno nicanje usjeva", pojašnjava Marinković.

Prema njegovim riječima, u svim regionima, Posavini, Semberiji i Lijevče polju, ima dosta površina zasijanih pšenicom, međutim poljoprivredni proizvođači su planirali još da siju, ali im nedostatak vlage u zemljištu onemogućava kvalitetnu pripremu.

"Iz toga razloga ljudi kalkulišu i ne znaju šta će i kako će i čekaju te padavine. No, ako te padavine potraju, gubićemo dane. Ipak, vidjećemo, to je u božjim rukama. Po narodnom vjerovanju, može se sijati do Nove godine, međutim svako iskakanje iz optimalnih rokova sjetve povlači za sobom manjak prinosa i sigurno da je pšenica posebno osjetljiva na optimalne rokove i neće se moći nijednom agrotehničkom mjerom nadoknaditi", rekao je Marinković.

Prema tome, dodaje, poljoprivrednici treba sami da procijene da li će sijati van optimalnih rokova ili će ovaj put preskočiti i zasijati neku drugu kulturu.

Prethodno je Federalni hidrometeorološki zavod objavio da je u narednom periodu moguća pojava prizemnog mraza, koji ne bi trebalo da uzrokuje veće probleme ratarima, ali će, navode, nedostatak padavina, ako i dalje bude izražen, postepeno dovesti do manjka vlage u tlu, što bi eventualno moglo usporiti klijanje i nicanje posijanih ozimina.

 

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije