Auto zanimljivosti

Zašto se čuje glasan zvuk pri promjeni brzine na motociklu?

Zašto se čuje glasan zvuk pri promjeni brzine na motociklu?
Foto: Pixabay | Zašto se čuje glasan zvuk pri promjeni brzine na motociklu?

Znamo da ste se bar jednom u svojoj moto karijeri zapitali odakle glasan zvuk mjenjača pri promjeni prenosa? Nekada toliko jak da se pješaci okrenu za vama dok odlazite.

Da li mi je motocikl ispravan, da li to ja ne znam da "šaltam"? Šta se sad zbiva?

Postoji više faktora koji utiču na glasan zvuk.

Klank

Klank, tako ćemo nazvati zvuk mjenjača kada biramo prvi stepen prenosa iz neutrala ili mjenjamo stepen prenosa iz prvog u drugu.

Prije svega "klank" je normalan zvuk koji se javlja kod mjenjača motocikala. Kod automobila nema "klank" jer automobilski mjenjač koristi sinhrone koji izjednačavaju brzine dva zupčanika prije nego što se uzube.

Kod mjenjača motocikla nema sinhrona. Zupčanici su permanentno uzubljeni. Pokretanjem poluge mjenjača, pokrećemo birač brzina koji liči na valjak sa mnoštvo kanala. Ti kanali su zapravo vodilja za viljuške koje aktiviraju kandžastu spojnicu koja "zaključava" par zupčanika preko kojih se prenosi snaga.

Zvuk "klank" dolazi zapravo iz kandžaste spojnice jer je to trenutak kada se aktivira. Zbog gore pomenute konstrukcije mjenjača, mjenjač motocikla ne može kao automobil da se "šalta" npr. iz pete u drugu, odnosno ne mogu da se preskaču brzine.

Princip rada mjenjača

U ovom tekstu nećemo se baviti detaljno principom rada mjenjača motocikla, to bi zahtjevalo zaseban tekst. Za sada nam je cilj da objasnimo samo odakle dolazi zvuk, kako bi vam i nastavak teksta bio jasan. Ipak, da ne ostanemo dužni, samo ukratko:

Mjenjač motocikla posjeduje:

- Ulazno vratilo, odnosno vratilo na koje se prenosi snaga agregata.

- Izlazno vratilo, odnosno vratilo na čijem kraju se nalazi mali lančanik koji pogoni lanac i zadnji točak

- Na oba vratila se nalaze zupčanici od kojih je svaki uparen tako da čine zasebnu "brzinu". Jedan par zupčanika je za prvi stepen prenosa, drugi par za drugi, itd.

- Imamo viljuške koje uključuju i isključuju kandžaste spojnice

- Birač brzina koje pokreće iste

- Prenos snage kontrolišemo kvačilom, a kvačilo kod motocikala (uglavnom) se kupa u ulju i sastoji iz nekoliko ploča

Jel treba ili ne treba da lupa?

Da, "klank" je karakterističan zvuk mjenjača motocikla. Tako funkcionišu.

Ipak, "klank" je normalan osim ako nije previše glasan. To je relativno od osobe do osobe koja sluša.

Možemo reći što je zvuk oštriji i glasniji, to su veće šanse da nešto ne valja. Ako na taj glasan zvuk imate i grub mjenjač, osnovana je sumnja da "nešto nije kako treba".

Postoji više faktora koji utiču na glasan mjenjač koje ćemo obraditi dalje u tekstu.

Uticaj sistema aktivacije

Pri promjeni stepena prenosa koristimo kvačilo i polugu mjenjača. Ukoliko ove dvije komande nisu podešene ili održavane mogu uzrokovati da operacija traje duže nego što bi trebalo ili da kvačilo ne odvaja u potpunosti. Što rezultira da sajla kvačila i ručica moraju da budu precizno podešene, odnosno ručica kvačila treba da ima od 10 do 20 milimetara slobodnog hoda prije nego što aktivira sajlu.

Sama sajla, ne smije imati oštećenja kako bi zadržala otpornost na tegljenje. Mora da radi vrlo glatko bez zvukova i zapinjanja. Zglob ručice kvačila, burence sajle, tj. svi pokretni dijelovi moraju da se kreću slobodno bez otpora.

Na kraju, sama poluga mjenjača se podešava. Za cilj da namjestite visinu koja vam odgovara kao i za veličinu stopala. Ako morate da podvlačite nogu, savijate na dole ili da podižete stopalo previše da bi aktivirali polugu, to je znak da istu treba podesiti. Poluga se podešava u odnosu na obuću, odnosno moto čizme u kojima vozite motocikl.

Kako se podešavaju poluge najbolje je da pročitate u uputstvu za vaš motocikl. Radi se o prostoj operaciji koja je uglavnom slična za većinu motocikla. Možete i da pitate nekog iskusnijeg ili servisera. Jednom kada vidite kako se radi, naučićete za života, pišu Polovni automobili.

Stanje i tip finalnog prenosa

Finalni prenos može biti preko kardanskog vratila, lanca ili kajiša. Mjenjači koji su povezani sa kardanskim vratilom mogu biti bučniji. Ovo je sasvim normalno i ne treba uzimati kao manu. Jednostavno, kardanski prenos je cjelokupnom dužinom krut. Nema ničega što amortizuje rad što doprinosi nešto grubljem radu.

Za razliku od kardana, lanac je mekši i amortizuje do neke mjere prenos snage zajedno sa gumenim damperima u zadnjem točku u koje je smješten zadnji lančanik. Zbog toga mjenjač može biti tiši i "mekši".

Dakle nema brige kada su sve komponente ispravne. Problem dolazi kada se komponente potroše. Tada dolazi do primjetnog grubljeg rada mjenjača i jačeg zvuka pri promjeni prenosa.

Na primjer, lanac koji je neravnomjerno istegljen ili je previše zategnut ili opušten. Svaki motocikl ima propisanu mjeru optimalne zategnutosti lanca. Deformacije dampera takođe utiču na grublji rad.

Stanje kvačila i mjenjača

Kod motocikla najviše je opterećen drugi stepen prenosa. To je brzina iz koje se često traži nagli prenos velike snage. Otuda se javlja problem češće kod sportskih motocikla da "ispadaju" iz druge brzine.

To je krajnji ishod mjenjača motocikla koji je "trpeo" vlasnika. Prije toga, jasan znak da je mjenjač u problemu je glasan zvuk pri promjeni prenosa i otežana promjena brzine.

Ako imate takvu kombinaciju, najverovatnije imate krive viljuške u mjenjaču, potrošenu kandžastu spojnicu, itd. Svakako se nadamo da nećete nikad doći u situaciju da "vadite" menjač.

Kvačilo kod motocikla iako je veoma izdržljivo i ne zahtjeva posebno održavanje, ipak ima svoj radni vijek. Troše se potisne ploče i opruge gdje u jednom trenutku kvačilo ne razdvaja dovoljno, odnosno ne prekida prenos snage u potpunosti. Tada imate glasan zvuk pri promjeni prenosa, otežanu promjenu prenosa i trzanje.

Motorno ulje

Kod motocikala u većini slučajeva u agregatu je motorno ulje koje podmazuje sam agregat, mjenjač i kvačilo. Dakle, nema posebnog mjenjačkog ulja. Na primjer, izuzetak su stariji BMW-ovi bokser agregati koji imaju suvo kvačilo i odvojenu mjenjačku kutiju kao što imaju automobili.

Ali, vratimo se tipičnom japanskom motociklu koji koristi isto ulje za motor, kvačilo i mjenjač.

Prije svega koristite adekvatnu gradaciju ulja. Gusto ulje može da rezultira grubljim radom mkenjača. Pogotovo kada se vozi po hladnom vremenu. Ulje koje je eksploatacijom izgubilo svoje aditive takođe može da rezultira glasnim zvukom pri promkeni stepena prenosa.

Već smo rekli da ulje dolazi i do kvačila. Kada se motocikl ne vozi, može se desiti da se ploče kvačila zalepe. Neadekvatno ulje bez obzira što su ploče odvojene pritiskom ručice kvačila, može da stvori otpor između ploča i da ipak prenese kretanje. To kasnije rezultira grubim radom i glasnim zvukom pri promjeni stepena prenosa.

Šta možemo da vam savjetujemo oko ulja?

Odabir je kontroverzna tema i poprilično komplikovana da bi dali jednostavan odgovor. Iz iskustva možemo vam reći da najskuplje ulje nije garancija da će mjenjač motocikla raditi tiho i mekano.

Kako će mjenjač odogovoriti na ulje zavisi od viskoznosti ulja, paketa aditiva i grupe baznog ulja iz kojeg je ulje izvedeno kao gotov proizvod.

Raspitajte se među vlasnicama motocikla koji vozite sa kojim uljem su bili zadovoljni po pitanju rada mjenjača. Kada dođe vreme za servis, eventualno probajte drugog proizvođača ukoliko mislite da vam mjenjač grubo i glasno radi.

Trik za neosjetnu promjenu stepana prenosa

Zavisno od proizvođača motocikla, neki mjenjači jednostavno rade grublje od drugih. Postoji mnogo razloga za to, ali oni nisu bitni dokle god mjenjač funkcioniše kako je zamišljeno. Sve ostalo je subjetivan osjećaj.

Manuelni mjenjač motocikla, može da se prešalta tako neosjetno i tiho kao da je automatski ako se potrudite.

Prije promjene stepena prenosa, blago opteretite polugu mjenjača. Kao da želite da promjenite brzinu, ali ne dovoljno jakno da mjenjač "klikne". Da kažemo, napravite predopterećenje poluge mjenjača.

Zadržite polugu u tom položaju i pritisnite polugu kvačila. Poluga mjenjača će sama "kliknuti" u veći stepen prenosa, gotovo tiho i neosjetno. Ako ne klikne sama, biće potrebna vrlo-vrlo mala sila da to učini.

Kada to savladate, a jednostavno je, možete se i potruditi da između promjene stepena prenosa dodate međugas kako bi izjednačili broj obrtaja pre i posle "šaltanja" u niži stepen prenosa. Ako vas zanima kako to izgleda, ukucajte u pretraživaću termin "Throttle blip".

Da zaključimo

Konstrukcija mjenjača je takva da je umjeren zvuk pri promjeni prenosa normalna pojava. Neki mjenjači rade grublje, neki mekše.

Nije strašno ako je "KLANK" izraženiji, to može značiti da je potrebna zamjena ulja, fino podešavanje ručice, sajle ili lanca.

Kada imate izražen zvuk, a otežanu promjenu stepena prenosa kao što je teško nalaženje neutrala, zapinjanje, trzanje, zaglavljivanje, to je već gotovo siguran znak da postoji ozbiljniji problem koji prevazilazi "štelovanja".

Redovno mjenjajte ulje, podmazujte komande i lanac, vozite umjereno u skladu sa propisama i bićete gotovo sigurni da će mjenjač trajati koliko i motocikl.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije