Prije 40 godina u Americi su automobili u prosjeku raspolagali sa 147KS, a danas je taj prosjek gotovo dvostruko veći, 287KS.
To je više nego što je imao tada najjači model na tržištu, Aston Martin DBS, piše Bloomberg. Pritom je zapremina motora pala za oko 42%, a potrošnja goriva je dvostruko manja, na nivou od oko 8 l/100 km, prenosi index.hr.
Da, današnji motori u automobilima su dvostruko manji i dvostruko snažniji, troše manje i obezbjeđuju bolja ubrzanja. Prije četiri decenije prosječnom automobilu je za ubrzanje do 96 km/h trebalo oko 14 sekundi, a sada ima za isto treba 7.2 sekundi.
Zanimljivo je da se tokom prošle godine na američkom tržištu nudilo čak 18 modela snažnijih od 600KS, a uskoro će ponudu obogatiti i jaki evropski aduti poput BMW-a M5. Na vrhu ponude je nedavno pristigli Dodge Challenger SRT Demon s preko 800KS.
U takvim uslovima postići dvostruko nižu potrošnju američkog voznog parka uspjelo je pomenutim smanjenjem radnog volumena na prosječnih 3.0L, ali i ugradnjom turbina, kao i sve većim učešćem hibridnih pogona. Dalje, suprotno uvreženom mišljenju, u Americi je masa automobila pala, pa je tako Chevrolet Camaro u pomenutom periodu smršao oko 275 kg.
Nema sumnje, današnji automobili su brži, jači i štedljiviji od svojih prethodnika. Na pasivnu i aktivnu bezbjednost ne treba ni trošiti riječi, dok su o kvalitetu i pouzdanosti podjeljena mišljenja. Sve veći je broj onih koji misle da su automobili nekada bili pouzdaniji. Ipak, to je već neka druga tema.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.