Novosti

Cvjeta prodaja auto-kamera

Cvjeta prodaja auto-kamera
Cvjeta prodaja auto-kamera

BANJALUKA, SARAJEVO - Sve je učestalija pojava da bh. vozači u svoje četvorotočkaše ugrađuju auto-kamere.

Trend je toliko uzeo maha da niko ne treba da bude iznenađen ako se u skorijoj budućnosti na internetu pojave video-snimci s kompilacijama saobraćajnih nezgoda na bh. putevima, baš onakve kakve nastaju u Rusiji.

"Imam takvu kameru i jako je korisna, jer bilježi svaki pokret vozila i ono što se ispred njega dešava. Inače se bavim prodajom tih uređaja i mogu vam reći da posao ide odlično. Znam dosta vozača u Banjaluci koji tu kameru imaju", ispričao nam je prodavac auto-kamera.

Postavljanje kamere u vozilo, ističe on, vrlo je jednostavno.

"Osim kamere, koja košta oko 100 maraka, a što zavisi od rezolucije, opcija i drugih faktora, sve što je potrebno jeste još i memorijska kartica koja snimak pohranjuje. Dakle, kompletna oprema može se kupiti za nekih, pa, otprilike, 150 maraka", naglašava ovaj trgovac.

Princip rada ovakvih uređaja, kako dodaje, nije komplikovan.

"E sad, sve zavisi od kamere do kamere, ali i toga kako je podesite, te koliko memorije imate. Većina vozača ovaj sistem koristi tako da, kada se kartica napuni, onda se briše sve što je snimljeno, pa snima ponovo. Ako se dogodi nezgoda, isključite snimanje i sačuvate snimak", kaže naš izvor.

Rusi, dakle, ne snimaju svoja putovanja jer su strastveni video-amateri, već zato što im je potreban neoboriv dokaz o uzrocima nezgode, koji će priložiti policiji i osiguravajućim društvima, a takva praksa uskoro bi mogla da zaživi i na našim prostorima.

"Takvi snimci su korisni ne samo za osiguravajuća društva, već i za druge institucije, poput MUP-ova. Kod nas, prilikom kasko osiguranja, mogući su određeni popusti ukoliko na vozilu imate GPS sistem,  odnosno sisteme protiv krađe. Kada je riječ o povlasticama za one koji imaju auto-kamere, u narednom periodu to može biti predmet razmatranja i našeg interesovanja", kaže Saša Čudić, predsjednik Udruženja društava za osiguranje RS.

Da je riječ o korisnom sistemu, o kojim bi trebalo da razmišljaju vozači, slažu se i stručnjaci iz oblasti bezbjednosti saobraćaja.

"To je odlična stvar, jer, imali ste priliku vidjeti snimke iz Rusije, zahvaljujući kojima se dokumentuje mnogo toga što se inače ne bi uspjelo. Dakle, naš stav je pozitivan, a još kada bi to prepoznala osiguravajuća društva i stimulisala učestalije korištenje u autima, to bi doprinijelo i bezbjednosti saobraćaja", kazali su u Agenciji za bezbjednost saobraćaja RS.

Sagovornik "Nezavisnih" iz policije ističe da policajci, nakon saobraćajne nezgode, na mjestu događaja uzimaju isključivo dokaze koje sami pronađu, ali ako im učesnik predoči video-snimak i njega će prihvatiti.

"Dakle, takav snimak nije dokaz, ali policajcima može poslužiti kao odlična smjernica u rasvjetljavanju uzroka saobraćajne nezgode", kazao nam je sagovornik iz jednog kantonalnog MUP-a.

Vozače će, zasigurno, zanimati kako, u slučaju nezgode, sudovi tretiraju video-snimke iz auto-kamera, a Ševal Kovačević, ovlašteni sudski vještak za saobraćaj BiH, kaže da se takvi zapisi prihvataju kao dokazi.

"Oni se uzimaju kao dokaz jer fotografija i video-snimak sve govore. Pa na kraju krajeva, video-snimci se uzimaju i sa zgrada i služe kao dokazi", pojašnjava Kovačević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije