Gradovi

Program Radija dostupan u krugu od 200 metara

Program Radija dostupan u krugu od 200 metara
Program Radija dostupan u krugu od 200 metara

BOSANSKI PETROVAC - Radio Bosanski Petrovac još emituje svoj sadržaj na srednjotalasnoj frekvenciji jer Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) BiH ovoj radio-stanici još nije dodijelila FM talase, zbog čega je program ovog lokalnog radija moguće čuti samo u krugu od oko 200 metara od zgrade Radija.

Naime, građani Bosanskog Petrovca to smatraju potpuno neprihvatljivim u 21. vijeku i ističu da žele da budu informisani putem lokalnog radija, kao što tu mogućnost imaju stanovnici gotovo svih drugih lokalnih zajednica u BiH. Borbu za dobijanje FM frekvencije već godinama sa RAK-om, šaljući dopise, vodi rukovodstvo opštine Bosanski Petrovac, ali uzaludno jer ih stalno, kako tvrde, upućuju da čekaju javni poziv za dodjelu raspoloživih frekventnih resursa, a podsjećanja radi, zadnji takav poziv je objavljen još daleke 2006. godine.

Posljednji u nizu dopisa iz Kabineta načelnika opštine Bosanski Petrovac poslat je i na adresu Valentina Incka, visokog predstavnika u BiH, od kojeg se očekuje da autoritetom i svojim ovlaštenjima pomogne u rješavanju ovog problema.

Zlatko Hujić, načelnik opštine Bosanski Petrovac, istakao je da je očigledno da se radi o diskriminaciji ove opštine koja je, kako je kazao, među jedinim u BiH čiji lokalni radio nema FM talase.

"Zbog toga opština nije pokrivena signalom, pa tu mogućnost imaju samo oni koji su u krugu od oko 200 metara od zgrade Radija. Smatram da ne postoji nijedan razuman razlog da nam se ne dodijeli ta frekvencija", rekao je Hujić. On je u pismu Incku istakao da su sloboda izražavanja i pravo na informisanje temeljne pretpostavke lične slobode i demokratskog sistema, zagarantovane Ustavom BiH i predstavljaju jedno od temeljnih prava iz Evropske konvencije o zaštiti prava i fundamentalnih sloboda, te stoga smatra da je građanima opštine Bosanski Petrovac ovaj vid ostvarivanja ljudskih prava ozbiljno narušen.

"Kako se radi o maloj i siromašnoj povratničkoj opštini koja je primjer suživota Bošnjaka i Srba, federalni i kantonalni mediji ignorišu vijesti iz ove sredine, pa informacija iz ove opštine nema nigdje, čak ni u dopisničkoj mreži", naveo je u pismu Hujić i dodao da na teritoriji opštine nema drugih lokalnih medija, pa ni privatnih, što sve skupa čini jednu informativnu blokadu građana ove opštine.

U RAK BiH su kazali da se Radio Bosanski Petrovac u toku procesa takmičenja za izdavanje dugoročnih dozvola za emitovanje nije kvalifikovao, te je 2002. godine izgubio pravo da emituje program.

Oni su naveli da je ova radio-stanica u više navrata obaviještena da RAK BiH nije u mogućnosti da dodjeljuje raspoložive frekventne resurse drugačije osim putem javnog poziva, i to na način kako je predviđeno RAK-ovim Pravilom o pružanju medijskih usluga radija.

"Na javnom pozivu za dodjelu dozvola za emitovanje raspisanom 2006. godine bila je ponuđena i frekvencija za područje Bosanskog Petrovca, ali tada niko iz lokalne zajednice nije podnio zahtjev za izdavanje dozvole, i tek je 2007. izdata dozvola za emitovanje na srednjim talasima Radio Bosanskog Petrovca", naveli su iz RAK BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije