Društvo

U BiH kancerogeni kalupi za kolače, odjeća, lonci..., iz Kine

U BiH kancerogeni kalupi za kolače, odjeća, lonci..., iz Kine
U BiH kancerogeni kalupi za kolače, odjeća, lonci..., iz Kine

SARAJECO – Mašine za mljevenje mesa, kalupi za kolače, lonci za kuvanje, tave za pečenje, samo su neki od brojnih predmete kineske proizvodnje na kojima su inspekcijske službe u BiH poslije prevedene ekspertize pronašle niz teških i po ljudsko zdravlje opasnih materijala.

Posljednja takva pošiljke opasnih iz Kine uvezenih predmeta pronašle su inspekcijske službe RS prije nekoliko dana.

Roba na analizi

“Kod materijala”, napominje inspektor Desmir Miljić, “koji dolaze u kontakt s hranom, najčešće utvrđivano lako skidanje unutrašnjeg premaza, oštećenje površina i rubova, a povremeno i migracija teških metala”.

“Radi se o keramičkim šoljicama, kalupima za kolače, ovalima i mlinovima za mljevenje mesa”, naglasio je Miljić, a prenose “Večernje novosti”. Uz kućanska pomagala, dječje igračke, iz Kine se uvozi i kancerogena odjeća koja u sebi ima previše formaldehida i teških metala, poput olova, kadmija i hroma.

“Postoji velika mogućnost da je našim kupcima dostupna i dječja odjeća koja, prema istraživanjima u Kini’, sadrži štetne hemikalije”, tvrdi Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu interesa potrošača BiH.

Kineski proizvodi u BiH se, ističe on, najčešće uvoze u kontejnerima, što predstavlja glavni problem u pogledu ispitivanja njihove ispravnosti. Uzima se samo nekoliko uzoraka, čije ispitivanje može pokazati da je riječ o ispravnim proizvodima, što ne mora značiti da nijedan proizvod ne sadrži štetne materije. “Da bi roba, ‘zakopana’ u kontejnerima, izdržala visoku temperaturu i transport te bila zaštićena od žohara, stavljaju se razne hemikalije, koje kasnije mogu štetiti zdravlju ljudi”, ističe Lakota. Problem u kontroli ovakvih proizvoda leži u njihovoj količini koja se uvozi u BiH i nemogućnosti da inspekcijske službe svaku pošiljku provjere.

Dječje igračke opasne

Utvrđeno je da je 67,7 posto dječjeg namještaja ispravno s hemijskog aspekta, ali da u nekim proizvodima ima previše formaldehida i teških metala, poput olova, kadmija i hroma. Glavni zdravstveno-sanitarni inspektor RS-a Desimir Miljić kaže da inspektori uzimaju uzorke i dostavljaju ih na laboratorijsko ispitivanje ako postoji osnovana sumnja da odjeća i drugi predmeti koje koriste ljudi sadrže materijom štetne po zdravlje. “Štetni proizvodi se zabranjuje i idu na uništavanje”, objašnjava Miljić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije