TUZLA - Inicijativa za ukidanje kantona, koja je krenula od tuzlanskog načelnika Jasmina Imamovića i koja će na jesen biti zvanično upućena u federalni parlament, dobija sve veću podršku od nadležnih u gradovima i općinama u Federaciji, ali ne i od političkih partija.
Gradsko vijeće Tuzla na nedavnoj sjednici usvojilo je inicijativu za smanjenje ovlasti kantonima povećanjem nadležnosti gradova i općina u skladu sa Zakonom o principima lokalne samouprave. Iz Tuzle je već prije nekoliko mjeseci krenula inicijativa za ukidanje kantona, koja se, kako kaže Imamović (SDP), nastavlja, ali političke stranke imaju različita mišljenja o njoj.
Ukidanje kantona nanijelo bi više štete lokalnim zajednicama, stava je Bego Gutić, premijer TK, koji dolazi iz SDA. Primjera radi, navodi, lokalne zajednice bi po svoje infrastrukturne projekte morale ići u Sarajevo i tražiti novac za ceste, vodovod i slično.
"Vidimo kakav je odnos Sarajeva prema drugim kantonima kada je u pitanju raspodjela PDV-a. Druga stvar, priča o broju zaposlenih je irelevantna priča. Mi moramo imati policiju, prosvjetne radnike, nastavnike, ljekare. Ta priča da ćemo značajno smanjiti broj zaposlenih u javnoj administraciji nije tačna", smatra Gutić.
On dodaje da već dugo upozorava na diskriminaciju federalne vlade i kantona te ističe da su kantoni potrebni u ovom trenutku, a ad hoc ukidanjem kantona lokalne zajednice bi bile svedene na prosjački štap. Suprotnog mišljenja je Imamović.
"Federacija BiH ima 142 ministra, isto toliko sekretara ministarstava, više od 300 pomoćnika, isti broj savjetnika, 11 premijera i nekoliko stotina poslanika. Građani su odavno njihovi taoci, a općine, kantoni pa i država sve manje ekonomski održivi. Promjenom Ustava Federacije BiH stvorili bi se uvjeti za funkcionalniju državu", rekao je Imamović.
Prema njegovim riječima, prvi korak je izmjena Ustava FBiH, ukidanje zakonodavne, izvršne i sudske vlasti u kantonima, dok bi gotovo sve njihove dosadašnje nadležnosti bile raspoređene između federalnog i lokalnog nivoa vlasti, a sve bi rezultiralo velikim uštedama.
Komentarišući ovu temu, iz HDZ BiH nam je kazano da ova stranka već duže vrijeme zagovara ustavnu reformu koja predviđa četiri federalne jedinice i koje same po sebi predviđaju smanjenje broja vlada, zastupnika te administracije.
"Nažalost, trenutačne političke prilike u BiH su takve da ne postoji ozbiljna namjera sustavnog pristupa ovako važnim stvarima kao što je preustroj BiH. Priča koja potencira isključivo ukidanje županija je naprosto nemoguća bez sustavno razrađenog plana dalje organizacije i političkog funkcioniranja. Kad bismo samo ukinuli županije u ovom trenutku bi se urušila ustavna struktura i zato ideja o ukidanju županija ili kantona nije provodiva", kazao je Danijel Nikolić, predsjednik ŽO HDZ BiH Soli.
Pozvali smo i druge partije za komentar, ali mnogi zasad nisu željeli davati izjave o tome.
Očekuje se, kako saznajemo, podrška 70 odsto opština i gradova, ali i od vjerskih zajednica, interesnih grupa i nevladinih organizacija, međutim političke partije su kočnica.
Podršku inicijativi o ukidanju kantona dosad su dali načelnici Gračanice, Gradačca, Kalesije, Živinica, gradonačelnik Bihaća i još neki načelnici u Unsko-sanskom kantonu, te načelnici koji su bili neovisni kandidati.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.