BiH

Skaparoti: BiH će odlučiti da li će biti refernduma o ulasku u NATO

Skaparoti: BiH će odlučiti da li će biti refernduma o ulasku u NATO
Skaparoti: BiH će odlučiti da li će biti refernduma o ulasku u NATO

SARAJEVO - Vrhovni komandant NATO-a u Evropi general Kertis Skaparoti smatra da međunarodna zajednica i dalje treba da se fokusira da BiH, ali i drugim zemljama jugoistične Evrope, pomogne da nastave razvoj, osiguraju bezbjednost i stabilnost, te nastave sa napretkom u reformi odbrane i težnjama na ispunjavanju uslove za aktiviranje Akcionog plana za članstvo /MAP/ i postane članica NATO-a.

"Zato sam ovdje i mislim da je ovo jako važan dio Evrope. Želio sam se lično uvjeriti u to šta se dešava ovdje i razgovaram sa vašim rukovodstom", rekao je Skaparoti novinarima u Sarajevu.

Vrhovni komandant Savezničkih snaga u Evropi naglasio je da je nakon susreta sa članom Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladenom Ivanićem, ministrom odbrane Marinom Pendeš i predstavnicima Štaba NATO-a u Sarajevu uvjeren da je BiH postigla napredak u ključnim zahtjevima na putu ka NATO-u, poput Pregleda odbrane i knjiženja vojne imovine.

"Jako je važno da te ključne stvari pređu ciljnu liniju, naročito kada je riječ o Pregledu odbrane. U Predsjedništvu BiH mi je rečeno da je rok za to 30. novembar", rekao je Skaparoti.

On je ponovio posvećenost NATO-a bezbjednoj i stabilnoj BiH, te izrazio punu podršku težnjama zemlje za članstvo u Sjevernoatlantskoj alijansi.

General Skaparoti je podsjetio da od kada se BiH pridružila Partnerstvu za mir 2006. godine zemlja gradi vojno-politički dijalog Sjevernoatlantskom alijansom, što je dovelo do intenziviranog dijaloga 2008. godine.

Odgovarajući na pitanje kada očekuje aktiviranje MAP-a, Skaparoti je rekao da odgovor treba da da politika, te da su smjernice Predsjedništva BiH koje uključuju rok od 30. novembra jako važne kako bi se pokazala solidarnost i fokus na ispunjavanju neophodnih uslova.

"BiH igra važnu ulogu u održavanju stabilnosti na zapadnom Balkanu i Evropi i pozdravljamo važne korake koji su preduzeti na izgradnji odnosa sa susjedima i doprinosu Evropi koja je cjelovita, mirna", rekao je on, zahvaljujući Oružanim snagama BiH za aktivnu podršku NATO-om predvođenoj mirovnoj misiji u Avganistanu.

Govoreći o izazovima koji ga brinu kada je riječ o BiH, Skaparoti je istakao da su oni svugdje u okruženju i u Evrope isti i da se tiču pitanja krize sa izbjeglicama, ekstremizmom i njihovim uticajem.

"Želio sam se sam uvjeriti da li su nastojanja koja smo mi preduzeli kao dio NATO-a i Evropske komanda američkih snaga dovoljna i šta je potrebno da se taj napredak nastavi i da se fokusiramo na budućnost", rekao je on.

Kad je riječ o borba protiv terorizma u BiH, Skaparoti je istakao da je o tome razgovarao sa predstavnicima vlasti u BiH i da je konstatovano da je riječ o kompleksnom pitanju.

"Bitno je da se prepoznaje kompleksnost tog pitanja, te da su preduzeti koraci kako bi se mogli suočiti sa ekstremizmom. Vaši predstavnici vlasti su izjavili da ne potcjenjuju taj problem. To je ohrabrujuće i treba biti spreman da se preduzmu koraci ka osiguranju zaštite građana i bezbjednosti zemlje. To je globalno pitanje i utiče na sve", rekao je Skaparoti.

Osvrčući se na ruski uticaj na zemlje Balkana, on je podsjetio da je ranije govorio da je zabrinut do određene mjere u smislu aktivnosti koje Ruska Federacija preduzima, a koje su van međunarodnih normi.

"Govorio sam u smislu političkog i ekonomskog uticaja koji nije u skladu sa međunarodnim normama. Govorio sam i da moramo imati komunikaciju i razgovarati sa Rusijom na zajedničkim pitanjima posebno u BiH jer je to zemlja koja je dio dejtonskog okvira i napretka koji se postiže", rekao je Skaparoti.

Vrhovni komandant Savezničkih snaga u Evropi ukazao je da je važno prepoznati tu činjenicu i da u tom smislu smatra da će Rusija biti dio stabilnosti, bezbjednosti i napretka u BiH.

General Skaparoti je rekao da ne može odgovoriti na pitanje da li će narod ili političari biti ti koji će uvesti BiH u NATO.

"To nije pitanje koje ja mogu odgovoriti. Vraćamo se na BiH i kako zemlja želi da napreduje ili pristupi članstvu u NATO-u. Znam da su se neke zemlje obratile građanima. To je na svakoj zemlji kako će odlučiti", rekao je Skaparoti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije