SARAJEVO - SDA vodi pregovore sa BPS-om, Strankom za BiH i A-SDA, partijama koje ulazak u novu parlamentarnu većinu u FBiH uslovljavaju određenim pozicijama u federalnim javnim kompanijama i preduzećima.
Ova informacija "Nezavisnim" je juče potvrđena u samoj SDA, koja kao izborna pobjednica ima najveću odgovornost za zastoj i duboku krizu u Federaciji BiH.
Potpredsjednik SDA Edin Ramić (na fotografiji) pojašnjava da se stvari kreću u dva pravca.
"Jedan je stvaranje nove većine i svega što ide uz to, a to jeste i raspodjela pozicija, a pregovara se s ove tri partije. Međutim, ništa još nije dogovoreno, ali sasvim je izvjesno da stranke koje žele u novu većinu žele određene pozicije za sebe", ističe Ramić.
Navodi da se druga vrsta razgovora odnosi na reformski kurs Vlade FBiH, za koji, kako kaže, SDA u Parlamentu očekuje veći broj ruku od nominalne većine koja u tom trenutku bude.
"Upravo ovaj proces u javnosti stvara nedoumice. Dakle, to znači da bi i neke druge partije, poput DF-a ili Naše stranke, podržale reformske zakone iako nisu dio većine", objašnjava Ramić.
Prva stranka koja je najavila ulazak u vlast je SBiH, nekadašnja relevantna i jaka partija, koja posljednjih godina bilježi strmoglavi pad popularnosti i trenutno je na marginama političkog djelovanja.
Ipak, ova nekadašnja stranka Harisa Silajdžića u federalnom parlamentu ima tri mandata, prijeko potrebna SDA.
"Na sastanak sa SDA u utorak dolazimo sa draftom otvorenih pitanja koja opterećuju odnose dvije stranke. Ako to riješimo, možemo odmah otvoriti pregovore o novoj većini", poručio je juče Amer Jerlagić, aktuelni lider SBiH.
Smatra da je odgovornost "ipak na SDA i HDZ".
"Oni treba da nađu i druge stranke kako bismo mogli doći do 55 poslaničkih mandata, a ne 50 ili 51", rekao je Jerlagić.
Na pitanje da li su istinite informacija da će im SDA dati upravljanje nad "Elektroprivredom BiH" za ulazak u koaliciju, Jerlagić, koji je ranije obnašao dužnost direktora ove kompanije, nije želio da odgovori.
No, za Damira Mašića, člana Predsjedništva SDP-a i federalnog poslanika, nema dvojbe da će biti takve vrste trgovine.
"Sasvim je izvjesno da će koncesije biti velike. Međutim, bez HDZ 1990 sve priče o novoj većini padaju u vodu. Ukoliko HDZ 1990 odluči da uđe, takva većina ima izgleda, a sve druge su politički nemoguće", smatra Mašić.
On podsjeća da u Parlamentu FBiH nikada ranije nije postojala većina koja je brojala manje od 55 mandata, te da bi SDA, HDZ BiH, SBiH, BPS i A-SDA u takvom sastavu, i sa idealnim odnosom i jedinstvom unutar klubova, činili najtješnjih 50, od ukupno 98 mandata u Parlamentu.
Na sve ovo Emir Suljagić, član Predsjedništva DF-a, nekadašnjeg partnera SDA i HDZ-a, kaže da su najave o formiranju nove većine besmislice.
"Vi, gospodo, živite u snovima, probudite se", poručuje Suljagić, te zaključuje "da njihovi snovi ni na koji način ne obavezuju DF". Prema Suljagiću, SDA i na ovaj način potvrđuje da je najodgovornija za krizu u FBiH.
"Kada je riječ o pregovorima - mi se istinski veselimo toj većini koja se okuplja oko Bakira Izetbegovića. Ali ako to oni ne mogu, onda neka se napokon sklone, jer nije red da ova zemlja bude talac nepostojećeg koalicinog kapaciteta Bakira Izetbegovića i ljudi oko njega", poručuje Suljagić.
Vrijedi podsjetiti, DF, SDP i SBB, koje u Parlamentu broje 42 mandata, već imaju zajedničke nastupe kao drugi politički blok.
"Nezavisne" su ranije objavile kako postoji mogućnost da i ovaj blok krene u formiranje nove većine, koju bi kao novi federalni premijer predvodio Fahrudin Radončić, lider SBB-a.
Raguž samozatajan
Martin Raguž, lider HDZ 1990, koji bi mogao da bude prevaga u pokušajima formiranja kakve-takve većine, juče nije odgovarao na naše pozive.
U ranijim izjavama za "Nezavisne" Raguž je apostrofirao pitanje "principijelnosti" njegove partije, odnosno mogućnost ulaska u vlast ukoliko "koalicije budu pravljene na evropskom pristupu i principima, a ne na raspodjeli fotelja".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.