BiH

Odluka o izručenju Divjaka Srbiji ne prije sredine jula

Odluka o izručenju Divjaka Srbiji ne prije sredine jula
Odluka o izručenju Divjaka Srbiji ne prije sredine jula

BEČ - Odluka austrijskih vlasti o izručenju penzionisanog generala Armije BiH Jovana Divjaka Srbiji, koja ga tereti za zločine počinjene nad vojnicima JNA u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici 1992. godine, neće biti donijeta prije sredine jula, najavio je danas predstavnik austrijskog Ministarstva pravde Kristijan Pilnaček.

Divjak, čije izručenje traže i Srbija i BiH, u Austriji od kraja marta čeka na odluku o ekstradiciji Srbiji na osnovu čije međunarodne potjernice je uhapšen.

Pilnaček je austrijskoj novinskoj agenciji APA rekao da se slučaj izručenja Divjaka Srbiji, o čemu odlučuje Zemaljski sud u Kornojburgu, nalazi u postupku.

"Odluka suda u slučaju postupka izručenja ne treba da se očekuje prije sredine jula. Još uvjek nije obavljeno saslušanje Divjaka, a i advokat se još nije izjasnio. Takođe se provjeravaju dokumenta“, objasnio je on.

U zločinu u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu nad vojnicima JNA 2. i 3. maja 1992. godine, koji su počinili su pripadnici Armije BiH, Teritorijalne odbrane i paravojnih muslimanskih jedinica, ubijena su 42 pripadnika JNA, ranjena 73, a zarobljeno je njih 215. Stradalo je deset oficira, 28 vojnika i četiri civila, a po nacionalnom sastavu 32 Srbina, šest Hrvata i četiri Bošnjaka.

Kako su juče prenijeli mediji BiH, Divjak traži da mu se omogući povratak u BiH zbog čega je uputio pisma predsjedniku, kancelaru, ministru inostranih poslova i ministarki pravde Austrije u kojima moli da mu se u što kraćem roku omogući povratak u BiH.

Divjak je 3. marta uhapšen na bečkom aerodromu Švehat po potjernici Srbije nakon čega je prebačen u zatvor u Kornojburgu, iz kojeg je, uz kauciju u visini od 500.000 evra koja je plaćena iz Kantona Sarajevo, pušten 8. marta da čeka odluku o ekstradiciji.

Uz obavještenje da je njegov advokat dostavio Tužilaštvu Austrije dokaze koji, kako navodi, pobijaju zahtev Srbije o njegovoj odgovornosti za zločin koji se desio 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, Divjak traži odgovor o razlozima zbog kojih mu, nakon tri mjeseca zadržavanja, nije dozvoljen povratak u BiH.

Divjak je u pismima naveo da se "njegovo ime ne nalazi na potjernici Haškog tribunala, niti na Interpolovoj crvenoj poternici", saopšteno je iz Udruženja "Obrazovanje gradi BiH", čiji je Divjak izvršni direktor.

Apostrofirao je i činjenicu da se austrijsko tužilaštvo nije izjasnilo u vezi sa zahtjevom Tužilaštva BiH o njegovoj ekstradiciji toj zemlji i izrazio spremnost za utvrđivanje odgovornosti pred pravosudnim institucijama države čiji je građanin, ukoliko za to ima indicija.

U dokumentaciji Tužilaštva BiH, prosleđenoj austrijskim vlastima za izručenje Divjaka, navedeno je da se on nalazi u statusu osumnjičenog za slučaj Dobrovoljačke ulice, o čemu istragu vodi i Tužilaštvo BiH.

Tužilaštvo BiH ni skoro 20 godina od zločina ni šest godina poslije podnošenja krivične prijave protiv odgovornih za ubistva i ranjavanja nekoliko desetina vojnika JNA u sarajevskoj Dobrovoljackoj ulici, nije podiglo nijednu optužnicu protiv 19 osumnjičenih za ovaj zločin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije