BiH

Institucije BiH nisu ispunile pola revizorskih preporuka

Institucije BiH nisu ispunile pola revizorskih preporuka
Institucije BiH nisu ispunile pola revizorskih preporuka

SARAJEVO - Revizorske preporuke u institucijama BiH u proteklih nekoliko godina nisu realizovane u čak 50 posto slučajeva.

Zabrinulo je ovo i Kancelariju za reviziju institucija BiH, iz koje ističu da je stepen realizacije preporuka u evropskim zemljama visokih 90 odsto.

Ove ocjene juče je predočio Jasmin Pilica, zamjenik generalnog revizora BiH, na sjednici Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma parlamenta BiH. Komisija je razmatrala realizaciju preporuka revizora u šest institucija koje su 2014. godine dobile mišljenje s rezervom i mišljenje s rezervom uz isticanje predmeta. Pilica je najavio da bi do kraja juna trebalo da bude gotov izvještaj revizije institucija BiH za 2015, u kojem će se vidjeti i koliko su ove institucije provele ranijih revizorskih preporuka.

"Dosta preporuka je sistemske prirode, odnosno nisu samo revidirane institucije krive za situaciju zbog koje su im preporuke izdate", rekao je on.

Konstatovao je da se godinama unazad veliki broj preporuka odnosi na javne nabavke, zbog čega je najavio da će ovaj dio poslovanja institucija BiH ubuduće biti podvrgnut rigoroznijoj kontroli. Postupci javnih nabavki u nekim institucijama, prema njegovim riječima, kasno se raspisuju i često tenderska dokumentacija ne bude adekvatno pripremljena.

"Do sada niko u institucijama BiH nije odgovarao zato što je neki tender pao", konstatovao je Pilica, ističući da revizija od institucija BiH traži da trošenje budžetskih sredstava bude zakonito, efikasno i ekonomično.

U 2014. godini mišljenje s rezervom ili mišljenje s rezervom uz isticanje predmeta dobili su Ministarstvo vanjskih poslova, Ministarstvo odbrane i Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, te Služba za poslove sa strancima, Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA), kao i Agencija za rad i zapošljavanje BiH.

Semiha Borovac, ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH, kazala je da su u prošloj godini u ovom ministarstvu na osnovu pojačane kontrole sklapanja ugovora o djelu, troškova reprezentacije te korištenja fiksnih i mobilnih telefona ostvarili uštedu od 200.000 KM.

Iako revizori godinama unazad MVP-u zamjeraju što nije donesen zakon o vanjskim poslovima, ovaj nedostatak do sada nije ispravljen. Dragiša Delić, pomoćnik ministra za opšte poslove u ovom ministarstvu, rekao je da je zakon o vanjskim poslovima sistemski zakon, odnosno da ovo ministarstvo nije jedino koje učestvuje u njegovom donošenju. Očekuje da će u dogledno vrijeme biti stvoreni preduslovi za realizaciju ove revizorske preporuke.

On je istakao da 500.000 KM, koliko iznosi godišnja reprezentacija za 56 diplomatsko-konzularnih predstavništava BiH u inostranstvu, nije dovoljno.

"Neki ambasadori imaju svega 180 eura mjesečno za reprezentaciju", rekao je Delić. Ministarstvo odbrane, za koje se izdvaja trećina sredstava iz budžeta BiH i koje je najveći budžetski potrošač, tek je na putu da uvede internu finansijsku kontrolu, što je jedan od zahtjeva revizora. Miro Cabo, pomoćnik ministra, naveo je da Ministarstvo ne uspijeva da realizuje preporuku revizora koja se odnosi na povrat PDV-a za donacije. Ističe da UIO duguje Ministarstvu odbrane na ime povrata PDV-a 10 miliona KM. Kao jednu od realizovanih preporuka revizije naveo je smanjenje reprezentacije sa ranijih 600.000 na 300.000 KM. Ističe da je u tom ministarstvu ostalo 7,5 miliona KM koje su izdvojene za tender za nabavku helikoptera, te da vjeruje da će to u toku ove godine biti realizovano.

Edim Nesimi, direktor IDDEEA, rekao je da u toj instituciji od 13 preporuka nisu realizovali dvije; knjiženje državne imovine na kojoj bi trebalo da se gradi zgrada Agencije i preporuku u vezi sa servisiranjem motornih vozila.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije