BiH

Građani vjeruju vjerskim vođama, a ne političarima

Građani vjeruju vjerskim vođama, a ne političarima
Građani vjeruju vjerskim vođama, a ne političarima

SARAJEVO - Tri najveća problema s kojima se BiH suočava su nezaposlenost, korupcija i ekonomska situacija, pokazali su rezultati istraživanja javnog mnjenja o političkim stavovima građana BiH.

Istraživanje na 1.000 ispitanika odabranih metodom slučajnog uzorka u sklopu Balkanske komparativne studije prvi put je provedeno po metodologiji koja se koristi u zemljama EU.

Znatan broj ispitanika (23 posto) uopšte nije zainteresovan za politiku, dok 70 posto kaže da rijetko ili nikad ne prate politička dešavanja u državi.

 Svaki četvrti građanin smatra da odluke o određivanju stranačkih kandidata donose predsjednici stranaka uz određenu asistenciju glavnog odbora stranke, tako da ispitanici ne znaju ko ih zastupa u parlamentu BiH.

 Svega 36 posto smatra da će sigurno glasati, dok 26 posto kaže da postoji vjerovatnoća da će obaviti svoju građansku dužnost. Svaki deseti građanin siguran je da neće izaći na izbore. Demokratija kao oblik vladavine nije upitna, iako 30 posto ispitanih ovaj oblik vladavine ne smatra najboljim za našu zemlju.

Prema dobijenim podacima, građani imaju najviše povjerenja u vjerske zajednice (51 posto), policiju (50 posto) i Evropsku uniju (39 posto). Povjerenja nema prema političkim strankama, predsjedavajućem Vijeća ministara, Predsjedništvu BiH, parlamentu i Vijeću ministara BiH.

Damir Bećirović (DF), poslanik u Predstavničkom domu BiH, komentarišući rezultate istraživanja kaže da je i on jedan od građana koji žele demokratsko društvo, ali je očigledno, kako ističe, da je BiH daleko od toga.

"Bilo bi super kad na izbore ne bi izašlo 36 posto građana, ali teško da je tako. I ja sam nezadovoljan radom Denisa Zvizdića, predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, koji zadovoljava samo potrebe Bakira Izetbegovića i njegove supruge. Ovo je najgori sastav Vijeća ministara do sada i ne postoje reforme o kojima stalno govore", kazao je on.

Mirsad Đonlagić (SBB) kazao je da može govoriti u svoje ime, a ne u ime strane kojoj pripada, te da razumije nezadovoljstvo građana.

"Postoje mali pomaci, SBB će učiniti sve da ispuni svoja obećanja", rekao je Đonlagić i pozvao građane da izađu na izbore i da glasaju, jer jedino tako mogu nešto promijeniti.

Lazar Prodanović (SNSD), poslanik u Predstavničkom domu BiH, kaže da ga takav stav građana ne iznenađuje, te da su ljudi nezadovoljni.

"Međutim, to nije razlog da ne izađu na izbore. Treba da izađu i time pokažu svoj stav", rekao je Prodanović.

Vehid Šehić, politički analitičar, kaže da su rezultati apsolutno očekivani.

"Svako normalan nezadovoljan je situacijom u zemlji. Ovo je moralni sunovrat. Razlog za ovakvo razmišljanje građana su političari, oni su izvor uništavanja institucija jer političari u ovoj zemlji su u službi nacionalnih stranaka, a ne u službi države", rekao je Šehić.

Istraživanje je rađeno u sklopu Regionalnog istraživačkog programa za zapadni Balkan, koji provodi Univerzitet u Frajburgu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije