BiH

Dodik: Podigao bih pripravnost vojske u Srbiji

Dodik: Podigao bih pripravnost vojske u Srbiji
Dodik: Podigao bih pripravnost vojske u Srbiji

BEOGRAD - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da bi u Srbiji podigao pripravnost vojske i učinio neke stvari da manifestuje snagu države, jer bi zbog toga "neko možda htio da pregovara o sjeveru Kosova".

Dodik je istakao da ne vjeruje da bi novi predsjednik Srbije Tomislav Nikolić slao vojsku na Kosovo, niti da je Nikolić to mislio kada je iznio stav o upotrebi sile u borbi i za očuvanje teritorijalnog integriteta Srbije.

„Ja bih podigao pripravnost vojske i neke stvari učinio da manifestujem snagu države, a ne bih samo sjedio i čekao da me neko zovne iz Brisela, Amerike i traži moje mirovanje. Neko bi zbog toga možda htio da pregovara upravo o sjeveru Kosova“, rekao je Dodik za beogradski nedjeljnik NIN.

Odgovarajući na pitanje da li bi podržao stav novoizabranog predsednika Srbije za upotrebu sile u borbi i za očuvanje teritorijalnog integriteta Srbije, Dodik je upitao „zašto postoji vojska nego da brani državu“.

„Kada je riječ o Kosovu, ono je na političkom terenu i niko lud ne bi sada slao vojsku na Kosovo, niko nije avanturista i ne vjerujem ni da je Nikolić to mislio. Mislim da je racionalan u tom pogledu“,naveo je Dodik.

On vjeruje u specijalne veze Srbije i RS kao i u brzi susret s predsjednikom i premijerom i tvrdi da se ne miješa u odnose u Srbiji, ali da neće biti ugodno sarađivati sa vladom ako u njoj bude Liberalno demokratska partija /LDP/ Čedomira Jovanovića.

„Šta bismo mi imali s ministrima koji hodaju okolo i o RS govore loše, a iz Srbije su. Naravno da će to narušiti odnose. Ako mislite da smo spremni da kažemo: `Dobro, treba da imamo razumijevanja, nije moglo drugačije, pustite Čedu neka hoda po Evropi i neka priča loše o Banjaluci i dobro o Sarajevu` - , naravno da nećemo to dopustiti“, rekao je Dodik.

On je naveo da ne može da bira vladu Srbije koja zavisi od političkih partija, te da je to nešto sasvim drugačije od podrške koje je na predsjedničkim izborima dao Borisu Tadiću.

„Nemam šta ja da budem zadovoljan ili ne rezultatima izbora u Srbiji, interesuje me stabilna, jaka i sve jača Srbija. Mogu da imam lične impresije, ali poštujem odluku većine njenih građana. I očekujem da će brzo formirati vladu“, rekao je Dodik.

Institucije su se već izvinile za Srebrenicu

Predsjednik Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik rekao je da su se u slučaju Srebrenice institucije Republike Srpske i Srbije već izvinile i da ne misli da za Srebrenicu svaki dan treba neko da se izvinjava.

„Srebrenica je težak zločin, bespotreban, opterećujući za odnose Srba i Bošnjaka. U ime Srbije već je dato izvinjenje, u ime RS isto, i ne mislim da svaki dan treba neko da trči i nešto se izvinjava. Institucije su to učinile“, rekao je Dodik za beogradski NIN.

On je kritike iz međunarodne zajednice i izostanak predstavnika zemalja regiona na inauguraciji predsjednika Srbije Tomislava Nikolića, zbog njegovih izjava o Srebrenici i Vukovaru, ocijenio kao „više hajku na Nikolića da bi ga modelirali kao mekšeg za buduće teme, recimo, Kosovo“.

Dodik je naveo da se ponekad plaši za svoju bezbjednost u Sarajevu, navodeći da tamo postoji grupacija vehabija.

Pozivajući se na podatke Obavještajno-bezbjednosne službe BiH, Dodik navodi da u BiH djeluje oko 3.500 vehabija, spremnih za teroristički čin ma gdje u regionu ili svijetu, a neki od njih su bivši mudžahedini, ali ima i novoregrutovanih.

„Nisu sve vehabije teroristi, ali su, utvrđeno je, svi teroristi vehabije. A među njima nema niti jednog Srbina. Brojni su, ima ih i u RS. Dio su globalnog pokreta i finansiraju se iz centra u Beču“, naveo je Dodik.

On je dodao da su posljednjih četiri, pet terorističkih napada u BiH počinile  vehabije, te da im je centar u blizini Brčkog, na Ozrenu, kod Zavidovića, ali ih ima i u institucijama sistema u Sarajevu, a njihova ideologija traži "čist islam, odnosno obračun sa nevjernicima".

Dodik je ocijenio da se, što je BiH  duže  pod nekom vrstom protektorata, sve  više pokazuje da je neodrživa te da je međunarodna zajednica  naivno vjerovala da BiH može da funkcioniše kao Slovenija ili Hrvatska, a nije htjela da vidi da je to Jugoslavija u malom.

„Ako nije mogla velika Jugoslavija da funkcioniše, kako bi to mogla mala. Tvrdnje kako ih moja retorika zadržava tamo, licemjerne su, nisu oni tu došli zbog retorike već zbog istorije i sukoba. Retorika nije bila osnov za uvođenje protektorata, pa ne može biti ni za ostanak“, kaže Dodik.

Dodik je rekao da je, baveći se politikom, shvatio da je međunarodna zajednica kažnjavala Srbe za raspad Jugoslavije i rat te da sada vidi da Republiku Srpsku mnogi stranci žele da redefinišu, da joj smanje snagu, obim i utope je u BiH, poništavajući međunarodni sporazum potpisan u Dejtonu.

„Ja sam protiv toga. Nijedna politička partija u RS nije za umanjenje značaja RS i jačanje institucija BiH koja u budućnosti, ne za godinu ili dve, ali svakako nema perspektivu“, rekao je predsjednik RS.

Odgovarajući na pitanje da li u svom političkom životu radi na pomirenju i da li je njegov zadatak bojkot Sarajeva, Dodik je rekao da je on legalista i da poštuje ustavni poredak te da je to njegov najveći doprinos stabilizaciji i miru, ali da to ne znači da treba nekoga da „ljubi, grli i mazi“.

„Moj politički zadatak je da poštujem nadležnosti Sarajeva, od kojeg nikada ništa nismo zatražili a oni svakodnevno traže da ukinemo neku od nadležnosti. I vi mene pitate zašto se tamo ne osećam ugodno. Ako branim svoje, proglašen sam neprijateljem“, istakao je on, navodeći da je u političkom smislu protiv Sarajeva, dok protiv običnih ljudi nema ništa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije