BiH

Brisel čeka rasplet sukoba SDA i SDP-a

Brisel čeka rasplet sukoba SDA i SDP-a
Brisel čeka rasplet sukoba SDA i SDP-a

BRISEL, BANJALUKA - Evropska komisija ozbiljno razmišlja da li da otkaže sastanak u Briselu na najvišem nivou s bh. liderima, koji treba da bude održan 27. juna, jer se u ovom trenutku "ne zna ko je vlast, a ko opozicija u BiH", saznaju "Nezavisne" iz diplomatskog izvora.

Evropski komesar za proširenje Štefan File je odlučio da organizuje sastanak na najvišem nivou u Briselu s liderima kako bi bili dogovoreni principi o mehanizmu koordinacije za evropski put BiH, ali prethodno je traženo da BiH počne s implementacijom presude "Sejdić i Finci".

Ali, kako nam je rekao izvor, Evropska komisija je očekivala da će se glavni faktori iz BiH barem načelno dogovoriti o presudi "Sejdić i Finci" i da će održati barem jedan sastanak prije Brisela, na kojem bi bili utvrđeni platforma i okvir o onom šta se može očekivati u Briselu.

"To se sad nije desilo. Sada imamo političku borbu unutar zemlje. Dakle, 'Sejdić i Finci' i dalje ostaje", rekao je izvor.

Drugi, možda i važniji, razlog zbog kojeg se Evropa "lomi" da li uopšte da poziva lidere u Brisel, je, kako nam je rekao izvor, što se ne zna ko je na vlasti, a ko u opoziciji.

"Čekamo ishod ove situacije u vezi sa Savjetom ministara. Nema smisla zvati nekoga ko neće biti u poziciji da utiče na dalje događaje. Ali imamo još relativno dosta vremena da vidimo kako će ići. Mi sada radimo kao da će sastanka biti. Sve je spremno, ostali su manji logistički detalji. Ali ako se situacija dalje zakomplikuje, ostaje da sastanak odgodimo", rekao je izvor.

Mladen Bosić, predsjednik SDS-a, koji bi trebalo da sazove naredni sastanak lidera, kaže da će se konsultovati s ostalim liderima da li da sazove sastanak prije Brisela.

"Ja ću se konsultovati s ostalim političkim faktorima u BiH. Poslije toga možemo zauzeti zajednički stav da li postoje uslovi da se taj sastanak održi", rekao je Bosić.

Bosić smatra da bi bilo logično prvo sačekati rasplet situacije u Savjetu ministara BiH, a pogotovo na nivou FBiH, pa tek onda ići u Brisel.

"Bez nekog dogovora, posebno u FBiH i bez definisane skupštinske većine, u Briselu se nema šta očekivati. I Sulejman Tihić je među ostalima dobio taj poziv za Brisel. Ali da li je on još dio vlasti ili nije, to još nije jasno, to tek treba da se vidi. Ukoliko nema vlasti i definisanih nosilaca vlasti u BiH pitanje je onda s kim treba da razgovaramo", rekao je Bosić.

Amir Zukić, izvršni sekretar SDA, takođe smatra da ne treba ići u Brisel u ovakvoj situaciji, ali je dodao da je za to glavni krivac SDP.

"Mi smo iznijeli sve u vezi s tim sastankom i naše stavove, i iskazali smo želju da se razgovara. Neka Lagumdžija sam ide tamo. Potrošili smo 14 mjeseci za formiranje vlasti pa kad je vlast formirana opet imamo krizu. Sve je u nekoj stalnoj fazi političkog dogovaranja zbog njega", rekao je Zukić.

Ana Trišić-Babić, član Izvršnog odbora SNSD-a i zamjenik ministra spoljnih poslova, takođe smatra da u Brisel ne treba ići ako se ova situacija ne riješi.

"Kad su Evropska komisija i File zakazali taj sastanak to je bio znak da EU i evropska politika pokazuju i daju do znanja svim političarima u BiH da su zabrinuti za BiH. Ali s obzirom na posljednja dešavanja u FBiH nije nikakvo iznenađenje ako sastanak bude otkazan. A odavno svi govore da je uslov za sastanak rješavanje presude 'Sejdić i Finci'", istakla je ona.

Podsjećanja radi, nakon što SDA nije podržala budžet BiH, SDP je pokrenuo smjenu ministara SDA iz Savjeta ministara i započeo razgovore s Fahrudinom Radončićem, predsjednikom SBB-a, o ulasku u vlast. Sa druge strane, HDZ BiH uslovljava rekonstrukciju Savjeta ministara rekonstrukcijom federalne vlade. Centralna izborna komisija BiH smatra da je vlast u FBiH formirana nelegalno, ali je tu odluku CIK-a suspendovao visoki predstavik Valentin Incko.

Incko je juče rekao da je tada raspoloženje međunarodne zajednice bilo da se suspenduje odluka CIK-a, ali da sada međunarodna zajednica nije raspoložena da visoki predstavnik ponovo interveniše.

"Ta volja sada ne postoji i zato se ja neću miješati, pogotovo što su u toku razgovori lokalnih lidera i oni imaju odgovornost da nađu rješenje", zaključio je Incko.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije